Team building

W dzisiejszym szybko zmieniającym się i niezwykle konkurencyjnym świecie biznesu spójny i wydajny zespół jest znacznie ważniejszy niż kiedykolwiek wcześniej.

Skontaktuj się z nami

Wyjazdy team buildingowe

Team buildingowe wyjazdy to zaplanowane wycieczki lub spotkania, na których pracownicy angażują się w aktywności mające na celu budowanie więzi, koleżeństwa, pracy zespołowej i komunikacji poza standardowym środowiskiem pracy. Takie wyjazdy dają współpracownikom możliwość poznania się w mniej formalnym i napiętym środowisku, poza wymaganiami i utrudnieniami w miejscu pracy.

Głównym celem team buildingowych wyjazdów jest wzmocnienie pracy zespołowej i budowanie silniejszych relacji.

Dokładne planowanie i uwzględnienie potrzeb, zainteresowań i celów zespołu są konieczne, aby wycieczki integracyjne odniosły sukces. Bez względu na to, czy celem jest wspieranie twórczości, poprawa umiejętności komunikacyjnych, czy po prostu umożliwienie współpracownikom wspólnej zabawy, działania powinny wspierać osiągnięcie wyznaczonych celów.

Opracowane przez nas programy team-buidlingowe opierają się o założenia, że najlepiej osiąga się wyznaczone cele poprzez zabawę i swobodny sposób bycia. Proponujemy takie formy zabawy, które pozwalają uczestnikom wydostać się z mentalnej “sali szkoleniowej”, dając jednocześnie przestrzeń do swobodnego działania bez krytycznego oka, czy kolejne punkty agendy zostaną “odhaczone”.

Gry konstrukcyjne

Znakomicie sprawdzającą się formą team-buildingu są gry konstruktorskie, w których zadaniem uczestników jest zbudowanie danego pojazdu lub urządzenia. Aby tego dokonać uczestnicy dzieleni są na mniejsze grupy, gdzie każda z nich musi wykonać szereg zadań zespołowych aby pozyskać niezbędne do konstrukcji elementy. Finałem gry jest zazwyczaj udział w wyścigach lub innej formie rywalizacji przy użyciu skonstruowanego przez siebie sprzętu.

Wśród gier konstrukcyjnych znajdują się m.in:

  • rightMaszyna Goldberga
  • rightBudowa rowerków wodnych
  • rightFormuła 1
  • rightBudowanie tratw
  • rightKatapulty
  • rightArchitekci
Kontakt

Gry scenariuszowe

Gry scenariuszowe osadzone są w konkretnej fabule, gdzie uczestnicy wcielają się w przypisane im role. Mogą być szpiegami, agentami specjalnymi, komandosami czy szalonymi naukowcami. Cel jest zawsze jeden – rozwiązanie zawiłej zagadki, do czego niezbędna jest współpraca zespołów, doskonała komunikacja i spostrzegawczość. Taka forma team-buildingu stwarza okazję by wyjść ze schematów swoich codziennych zachowań i przyzwyczajeń, dzięki wcieleniu się w fikcyjne postacie. Wyzwala to w uczestnikach zupełnie nowy potencjał, być może do tej pory jeszcze nieodkryty, co jest niezwykle cennym doświadczeniem dla funkcjonowania zespołu.

Przykładami gier scenariuszowych wśród naszych propozycji są:

  • rightAkademia Jamesa Bonda
  • rightOceans Eleven
  • rightWataha
  • rightCasa de Papel
  • rightŚmierć na Giewoncie
  • rightW poszukiwaniu Bursztynu
Kontakt

Zabawy twórcze

Team buidling w postaci zadań twórczych pozostawia najwięcej miejsca i przestrzeni do autorskich działań i pomysłów uczestników. W przypadkach tych gier nie ma ściśle określonego scenariusza ani fabuły, jest jednak wspólny do osiągnięcia cel. W zabawach twórczych stawiamy przede wszystkim na kreatywność uczestników, które nie jest niczym ograniczona. Programy te opierają się w dużej mierze o wykorzystanie takich elementów jak ruch, dźwięk, praca twórcza.

Wśród naszych programów oferujemi m.in.:

  • rightmalowanie przy winie
  • rightgotowanie w kociołkach
  • righttworzenie moodboardów
  • rightrobienie zdjęć
  • rightlibdub
  • rightkręcenie filmów i teledysków
  • rightpokazy mody
  • rightmam talent
Kontakt

Zalety team buildingu - dlaczego jest ważny?

Działania team buildingowe służą przede wszystkim zjednoczeniu członków grupy (np. studentów, współpracowników, pracowników grup projektowych) i usprawnieniu ich wspólnej pracy dla osiągnięcia wyznaczonych celów.

Podczas procesu integracji pracownicy poznają nawzajem swoje umiejętności i pełnione w zespole funkcje, co czyni grupę bardziej spójną. Wypracowanie wspólnej płaszczyzny sprzyja komunikacji, a także poczuciu szacunku i zaufania do swoich umiejętności. W związku z tym członkowie zespołu tworzą silniejsze więzi.

Zadania team buildingowe sprawiają, że pracownicy chętnie (a przynajmniej tolerancyjnie) współpracują ze sobą, co przekłada się na osiąganie przez firmę zamierzonych celów. Oto kilka największych zalet team buildingu.

Team building przełamuje hierarchie

Zajęcia oparte na zabawie mają szczególną zdolność do wyrównywania szans i łagodzenia tradycyjnych hierarchii w firmie. Pracownicy uczestniczący we wspólnych grach, wycieczkach lub ćwiczeniach z zakresu team buildingu nie muszą przejmować się tytułami i rolami. 

Takie przełamanie barier sprzyja bardziej otwartej komunikacji i lepszej współpracy między kolegami na wszystkich szczeblach. Co więcej, takie środowisko umożliwia pracownikom budowanie więzi na poziomie osobistym. Relacje te budują poczucie jedności i wspólnego celu, który wykracza poza typową strukturę organizacyjną.

Wpływ team buildingu na stres

Dzięki wprowadzeniu do biura odrobiny poczucia humoru i rozluźnienia, można znacznie złagodzić napięcie i presję, którą odczuwa duża część pracowników. Tak długo, jak wszystko odbywa się w dobrej atmosferze, kierownictwo i szefowie korporacji mogą być spokojni.

Świetna atmosfera w pracy podnosi pracowników na duchu, co pozwala im skupić się na jak najlepszym wykonywaniu swoich obowiązków, eliminując obawy i zmartwienia. Ta poprawa może mieć efekt domina, ponieważ spokojni członkowie zespołu generują mniej nerwów i problemów dla współpracowników.

Wyłanianie liderów poprzez team building

W trakcie działań związanych z team buildingiem możesz wyłonić pracowników wykazujących się cechami przywódczymi. Warto zanotować to, co udało się zaobserwować. Przykładowo, niektórzy członkowie zespołu potrafią zachęcać swoich kolegów i koordynować zadania z zakresu budowania zespołu. Może to stanowić cenny punkt zaczepienia do poznania osobowości pracownika, której mógł nie ujawnić w trakcie normalnej pracy.

Pozwala przyciągnąć i zatrzymać talenty

Firmy, które stawiają na atrakcyjne środowisko pracy, w oczywisty sposób stają się magnesem przyciągającym największe talenty. Jeśli potencjalni pracownicy widzą, że firma ceni szczęście i dobre samopoczucie swoich pracowników, sygnalizuje to, że organizacja dba o swoich pracowników na wyższym poziomie.

Docenianie

Ciężko pracujący członkowie zespołu mogą czuć się zmęczeni patrząc na niekończące się terminy i spotkania. Imprezy integracyjne dają pracownikom coś, na co czekają z niecierpliwością. Warto zaplanować je zaraz po zakończeniu ostatniego team buildingu, aby zapewnić ciągłość zadowolenia wśród pracowników.

Jesteż zainteresowany/a ofertą?

Skontaktuj się z nami

Rodzaje team buildingu

Formalne

Możliwe, że masz już pracowników, posiadających kwalifikacje do pełnienia roli lidera, przykładowo kogoś z kadry zarządzającej lub zespołu HR.

Takie osoby są w stanie zorganizować spotkania, na których zespół spotyka się i omawia problemy, jak również wzmacnia współpracę i zaufanie. W oparciu o umiejętności osoby prowadzącej, tematy mogą obejmować zarówno gry zapoznawcze, jak i szczegółowe warsztaty. Problem polega na tym, że osoby prowadzące są częścią zespołu, dlatego nie mogą w pełni zdystansować się i spojrzeć na grupę w neutralny sposób.

Naturalne budowanie zespołu

Trudno o lepszy sposób na usprawnienie pracy zespołu niż właśnie praca. Team building nie rozpoczyna się w momencie startu warsztatów lub ćwiczeń z zakresu pracy zespołowej, lecz podczas codziennej pracy. Dynamika i wartości w zespole są już ustalone, co jest istotne dla rozwiązywania problemów.

Zastanawiasz się, jak może wyglądać wewnętrzny team building? Wiele firm korzysta z pomocy kadry zarządzającej lub działu HR, który doskonale zna się na dynamice pracy zespołowej i ma odpowiednie kwalifikacje do pełnienia tej roli.

Regularnie organizują spotkania, obserwują jak pracownicy współpracują na co dzień i udzielają wsparcia członkom zespołu, gdy pojawiają się konflikty. Jeśli taki rodzaj team buildingu nie jest jednak odpowiednio monitorowany, może okazać się niewystarczający.

Zewnętrzna koordynacja

W przypadku, gdy czas, zasoby i budżet na to pozwalają, profesjonalna pomoc z zewnątrz może znacznie usprawnić proces budowania zespołu.

Tutaj wydarzenia są ściśle monitorowane przez profesjonalistę, który koncentruje swoją uwagę na obszarach wymagających poprawy. Mogą to być zarówno imprezy integracyjne nastawione na zabawę, jak i specjalistyczne warsztaty. W centrum uwagi znajdują się zazwyczaj umiejętności związane z krytycznym myśleniem, podejmowaniem decyzji i współpracą.

Tego rodzaju eventy są świetnym sposobem na urozmaicenie firmowego życia zawodowego. W przypadku uroczystości firmowych lub wyjazdów integracyjnych, ćwiczenia team buildingowe mogą być świetnym programem wspierającym.

Integracja na różnych szczeblach

Specjalizujemy się w eventach pozostawiających po sobie pozytywne wspomnienia. Dzięki nim współpracownicy mają możliwość poznać się lepiej od nieco mniej formalnej strony. Doskonale wiemy jak przełamać pierwsze lody. Aktywności dobieramy pod kątem wzmacniania więzi między pracownikami, także na linii podwładny – przełożony. Integracja bezpośrednio przekłada się na poprawę komunikacji w firmie, co pozwala na uniknięci nieporozumień i lepsze wywiązywanie się z powierzonych obowiązków. Osoby zatrudnione w przedsiębiorstwie w większym stopniu zaczynają utożsamiać się również z zespołem, w którym pracują. Cele stawiane przed grupą stają się także ich osobistymi celami. Poprawa statystyk nie jest jednak jedynym efektem naszych imprez. Nawet samo przebywanie ze współpracownikami w dobrze zintegrowanym zespole, jest po prostu przyjemniejsze.

Skontaktuj się z nami

Team building - przykłady, pomysły na integrację zespołu

Przygotowaliśmy kilka ciekawych pomysłów na integrację zespołu, z których część może być ci już znana, jednak z pewnością zapewnią one dobrą zabawę i emocje. W dodatku może się okazać, że przy okazji wspólnie zdziałacie coś dobrego!

Ćwiczenia z team buildingu mogą polegać chociażby na organizowaniu zespołowych gier i zabaw, dyskusjach grupowych, wyjazdach integracyjnych czy po prostu robieniu rzeczy razem jako zespół.

Ludzki węzeł

Spotkanie biznesowe bywają ciężkie, jednak wcale nie muszą takie być. Dzięki tej grze team buildingowej możesz pobudzić zespół do współpracy i wspólnego rozwiązywania łamigłówek.

Na początek dobierz członków zespołu w grupy liczące od 7 do 12 osób. Każda grupa powinna ustawić się w kręgu, następnie zamknąć oczy i połączyć dłonie z dwiema innymi osobami w kręgu. Zapytaj następnie poszczególne grupy, czy są w stanie rozplątać utworzony węzeł, nie przerywając łańcucha. Jest to naprawdę ciekawa gra, która wymusza jasną komunikację, współpracę i nieco elastyczności!

Herb

Każdy zespół, nawet ten o wypracowanej strukturze, ma wiele do odkrycia o sobie nawzajem. Zajęcia integracyjne dla firm to świetny czas, by zachęcić członków zespołu do pogłębienia swojej wiedzy i opowiedzenia o tym, kim są jako zespół.

Gra w Herb rozpoczyna się od narysowania przez każdego z uczestników własnego herbu, który następnie zostaje przedstawiony drugiemu partnerowi. Następnie dany członek zespołu interpretuje herb i prezentuje go reszcie grupy. Tego rodzaju aktywność pozwala lepiej się poznać, pobudzając kreatywność grupy i stanowi świetny sposób na budowanie więzi w zespole.

Paintball

Udział we wspólnej zabawie na świeżym powietrzu może podnieść morale i dać pracownikom poczucie wartości i uznania, ponieważ dostrzegą oni, że firma dba o ich dobre samopoczucie i jest gotowa inwestować w ich szczęście.

Przerwa od rutyny codziennej pracy zapewniona przez firmowy wyjazd jest również świetnym sposobem na zmniejszenie stresu i uniknięcie wypalenia zawodowego, ponieważ pracownicy są w stanie odpocząć, zrelaksować się i ponownie naładować baterie.

Gra w paintball zachęca pracowników do komunikacji, zdobywania umiejętności przywódczych, myślenia strategicznego i podejmowania decyzji oraz do rozwiązywania problemów. Dzięki temu wszystkie te umiejętności wyniesione z firmowego wypadu mogą przełożyć się na współpracę i efektywność w miejscu pracy.

Ćwiczenia budujące pewność siebie

Istnieje mnóstwo ćwiczeń na budowanie zespołu. To ćwiczenie kładzie nacisk na wzajemne wsparcie i zwiększenie pewności siebie, poczucia własnej wartości i wzajemnego zaufania.

Ćwiczenie należy rozpocząć od zaproszenia członków zespołu do opowiedzenia o wydarzeniu, w którym dokonali czegoś, co sprawiło, że poczuli się lepiej. Uczestnicy podają od dwóch do trzech mocnych stron, które musiały przejawiać te osoby, aby osiągnąć sukces. Praca zespołowa polega często na wspieraniu innych członków zespołu w dążeniu do tego, co najlepsze, dlatego to ćwiczenie pomaga grupie wzajemnie podnosić się na duchu w znaczący i skuteczny sposób.

Spadające jajko

Gry integracyjne umożliwiają tworzenie zespołów, które chcą wspólnie rozwiązywać problemy, poprawiając jednocześnie sposób komunikacji. Gra ta często wywołuje salwy śmiechu i kreatywnego myślenia – jak uratować te biedne jajko?

Gra polega na zbudowaniu przez małe grupy konstrukcji zdolnej ochronić zrzucone z wysokości jajko. W tym zadaniu należy uwzględnić pewne ograniczenia i wyzwania, aby utrudnić zadanie i zachęcić do jeszcze większej współpracy w zespole. Pamiętaj tylko, aby zabrać ze sobą mopa!

Jesteż zainteresowany/a ofertą?

Skontaktuj się z nami
Expedition

A oto kilka zdjęć z naszych imprez

Oferta zawsze jest konstruowana pod wasze oczekiwania. U nas nie ma schematów.

Nasza oferta