September 2, 2024

Czym jest event marketing i dlaczego jest ważny?

Event Marketing to strategia marketingowa, która koncentruje się na promocji i kreowaniu wrażeń poprzez organizację lub uczestnictwo w wydarzeniach. Jest to forma interaktywnej komunikacji z klientami i potencjalnymi klientami poprzez bezpośrednią interakcję z nimi na miejscu, podczas różnego rodzaju wydarzeń, takich jak konferencje, targi, koncerty, imprezy społeczne czy wystawy. Eventy mogą mieć formę zarówno internetową,…

Event Marketing to strategia marketingowa, która koncentruje się na promocji i kreowaniu wrażeń poprzez organizację lub uczestnictwo w wydarzeniach. Jest to forma interaktywnej komunikacji z klientami i potencjalnymi klientami poprzez bezpośrednią interakcję z nimi na miejscu, podczas różnego rodzaju wydarzeń, takich jak konferencje, targi, koncerty, imprezy społeczne czy wystawy.

Eventy mogą mieć formę zarówno internetową, jak i stacjonarną. Dzięki organizacji eventów potencjalni klienci mają możliwość nawiązania kontaktu z firmą bezpośrednio na miejscu, zyskując tym samym prawdziwe spojrzenie na jej działalność, podejście i wizerunek.

Marketing eventowy nie tylko oferuje zupełnie nowe sposoby i formy nawiązywania kontaktu z potencjalnymi i dotychczasowymi klientami, lecz także pozwala na poznanie opinii klientów jeszcze przed wydarzeniem, co umożliwia zaoferowanie im bardziej profesjonalnego podejścia.

Bez względu na to, czy prowadzisz małe szkolenie internetowe, duże targi na skalę międzynarodową, czy też prywatną imprezę na szczeblu kierowniczym, event marketing zdecydowanie zasługuje na uwagę i powinien stanowić nieodłączną część Twojej strategii pozyskiwania klientów.

W dzisiejszych czasach ważniejsze niż kiedykolwiek jest, by wyróżniać się z tłumu, dlatego marketing eventowy to świetne pole do popisu.

Korzyści event marketingu

Marketing eventowy wzmacnia tożsamość marki.

Prowadzenie wydarzeń lub uczestnictwo w nich jest dla firm głównym elementem procesu budowania i rozwijania marki. 

Wydarzenia, które odbywają się w formie spotkań, zapewniają konsumentom naprawdę bogate doświadczenie, umożliwiające zapoznanie się z ofertą marki i przekonanie się, jak faktycznie działa.

Co jest najlepsze w wykorzystywaniu eventów do budowania rozpoznawalności marki? Wszyscy rozmawiają o eventach. Klienci, media, przypadkowi przechodnie i influencerzy mówią o nich głośno za pośrednictwem mediów społecznościowych, prasy, dzięki czemu eventy to fantastyczny pomysł na budowanie świadomości marki i jej produktów.

Event marketing napędza biznes.

Właściciele firm wybierają event marketing, ponieważ generuje on nowe możliwości biznesowe i zarobkowe – zdaniem marketerów wydarzenia organizowane na żywo mają istotny wpływ na realizację głównych celów biznesowych ich firmy.

Już sam proces rekrutacji na wydarzenie tworzy listę osób, potencjalnie zainteresowanych produktem, branżą lub należących do docelowej grupy konsumentów. Uczestnicząc w wydarzeniu lub sponsorując je, można budować listę potencjalnych klientów, proponując im prezentację usługi.

Marketing eventowy umożliwia bezpośrednie spotkanie z klientem.

Obecnie wiele firm działających w branży oprogramowania i handlu elektronicznego nie ma możliwości spotkania się ze swoimi klientami osobiście. Właśnie dlatego marketing eventowy jest niezwykle pomocny.

Wydarzenia z udziałem publiczności stanowią cenną okazję do nawiązywania kontaktów w coraz bardziej zdigitalizowanym świecie.

Budowanie relacji z klientami podczas eventów daje niepowtarzalne efekty biznesowe. Interakcje osobiste, jeden na jeden, budują lojalność marki i pomagają klientom zrozumieć markę. Wydarzenia dają również ucieczkę od codziennej pracy – to oznacza, że możesz zwrócić uwagę klienta znacznie lepiej niż podczas rozmowy telefonicznej lub spotkania w biurze. Mając taką okazję, masz szansę sprzedać – lub rozszerzyć – swoje produkty i usługi.

Przykłady event marketingu

Konferencje

W przypadku konferencji bardzo ważne jest, by były to wydarzenia marketingowe poświęcone konkretnej firmie, skupiające uwagę uczestników i służące przekazywaniu informacji. Tego typu wydarzenia mają zwykle charakter masowy i są prowadzone przez firmy z myślą o celach szkoleniowych lub edukacyjnych. Konferencje stanowią doskonałą okazję do nawiązywania kontaktów, jak również do wygłaszania prezentacji przez ważne osoby z branży lub profesjonalistów działających w firmie.

Wydarzenia stacjonarne

Imprezy stacjonarne wiążą się z koniecznością uczestnictwa w nich na miejscu, dzięki czemu interakcje mają charakter bezpośredni. Choć często wymagają dodatkowych inwestycji niż wydarzenia wirtualne, to pozwalają na tworzenie relacji twarzą w twarz i pozyskiwanie potencjalnych klientów. Pamiętaj, że uścisk dłoni lub osobiste spotkanie mogą mieć ogromny wpływ na potencjalnych klientów.

Wydarzenia online

Wydarzenia online zapewniają prezenterom i uczestnikom komunikację poprzez sieciowe połączenie. Wydarzenia online są często mniej kosztowne niż wydarzenia osobiste i umożliwiają łatwe dotarcie do odbiorców z różnych zakątków świata. Popularne formy wydarzeń online to między innymi webinary, spotkania online, transmisje na żywo i szkolenia.

Targi

Targi to spotkania osób i firm z konkretnych branż i zawodów. Podczas tych wydarzeń prezentowane są stoiska i przestrzenie wypełnione produktami lub publikacjami związanymi z produktami i oferowanymi usługami. Dana firma może być sponsorem lub uczestniczyć w targach, aby pochwalić się swoim produktem czy też po prostu stworzyć sieć kontaktów i umocnić swoją obecność na rynku. Targi stanowią dobrą okazję do nawiązania kontaktów, pozwalając jednocześnie dowiedzieć się więcej o konkurencji na rynku.

Bankiety

Bankiet to uroczysta kolacja lub przyjęcie, zazwyczaj organizowane w celu uczczenia specjalnej okazji, takiej jak jubileusz. Podczas bankietu serwowane są zazwyczaj różnorodne dania, a uczestnicy mają okazję skonsumować posiłki w atmosferze celebracyjnej. Bankiety często obejmują również przemowy, wręczanie nagród oraz czas na integrację i wspólne świętowanie. Często elementami tego typu spotkań są występy artystyczne, muzyka na żywo, występy gwiazd oraz obecność znanych osób, podnoszących dodatkowo rangę wydarzenia. Sukces takich wydarzeń zależy jednak w głównej mierze od starannego planowania, koordynacji i działań promocyjnych. 

Podsumowanie

Współczesny marketing eventowy wprowadza do wydarzenia nowatorskie rozwiązania, szybkość i dynamikę, wzbudzając w uczestnikach ekscytację, że staną się częścią czegoś wyjątkowego.

Tagi:

Udostępnij